ОД ПОЛНОЌ ДИЗЕЛОТ ЌЕ ЧИНИ 110 ДЕНАРИ

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалуваат за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 17.06.2022 година и со тоа малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 110,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 112,00 ден/лит.

Share
Прочитај повеќе

Платежната агенција најави дека во јули ќе објави Јавен повик за Мерка 3 од ИПАРД 2 програмата

Владата на Република Северна Македонија и Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известуваат сите заинтересирани правни лица дека во втората половина на месец јули 2022 година ќе се објави Јавен повик за доставување на барања за користење на финансиски средства од мерка 3 “Инвестиции во основни средства за преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи” од областа на политиките за земјоделство и рурален развој
на Инструментот за претпристапна помош за рурален развој на Европската Унија (ИПАРД Програма за периодот 2014-2020 година).

Share
Прочитај повеќе

На 30 јуни истекува рокот за пријавување на субвенции

Современо земјоделство ги  известува  сите  земјоделци  дека  рокот  за  пријавување  на  субвенции завршува на  30  јуни.

Share
Прочитај повеќе

РКЕ неделава треба да ги усвои измените на тарифниот систем за универзалниот снабдувач со електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) до крајот на неделава треба да ги усвои измените на тарифниот систем за универзалниот снабдувач со електрична енергија со кои се воведуваат четири блок тарифи за високата дневна тарифа, односно за скапата струја.

Share
Прочитај повеќе

Денеска времето ќе е сончево и топло до 34 степени

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Share
Прочитај повеќе