Димитровски: Во новиот програмски период, 2021 – 2027, ЕУ ќе одвои 33 милиони евра од ИПА-програмата за Северна Македонија и Бугарија

Во новиот програмски период од 2021 до 2027 година од ИПА-програмата веќе договоривме со Европската Унија дека ќе бидат вложени 33 милиони евра за развој на регионите во Бугарија и Северна Македонија, изјави денеска заменик-министерот за локална самоуправа Зоран Димитровски на официјалното пуштање во употреба на пешачка патека кон манастирот „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, изградена токму со финансиска поддршка од ИПА 2-програмата на ЕУ.

Share
Прочитај повеќе

Денес сончево и топло, а утре повторно со услови за пороен дожд и грмежи

Денес во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална доумерена облачност и со слаб ветер од северен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 31 степен.

Share
Прочитај повеќе

Бектеши: Секое домаќинство и деловен субјект ќе може да постави фотоволтаик и да ја продава произведената струја

Граѓаните од 1 јули годинава непречено ќе може да поставуваат фотоволтаици за производство на електрична енергија на своите покриви со инсталирана моќ до шест киловат часови, а универзалниот снабдувач „ЕВН хоум“ ќе биде должен да им го откупи вишокот на произведена струја или да им одбие од сметката кога ќе трошат повеќе од произведеното.

Share
Прочитај повеќе