Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5%, а на брашното, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10% во трговија на големо и мало

На предлог на Министерството за економија, Владата на Северна Македонија на денешната седница донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало, кажа министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција пред Владата.

Share
Прочитај повеќе

Месната индустрија бара да продолжи ослободувањето од царина на свинското месо за преработка

Групацијата на месопреработувачи и месни индустрии преку Стопанската комора на Северна Македонија бара продолжување на мерката за ослободување од царина за замрзнато свинско месо наменето за преработка.

Share
Прочитај повеќе

ДЗС ќе спроведе пробен попис на земјоделството од утре до 30 јуни

Од утре до 30 јуни Државниот завод за статистика ќе спроведе пробен попис на земјоделството со кој ќе бидат опфатени одреден број семејни земјоделски стопанства и деловни субјекти што се регистрирани и се занимаваат со активности поврзани со земјоделството.

Share
Прочитај повеќе

Висина на субвенциите за градинарско производство и цвеќе на отворено и во пластеници за 2022 година

Програмата за Директни плаќања за 2022 година се усвои на седница на Влада. Ви пренесуваме дел од Уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на директните плаќања за 2022 година што се однесува за градинарско производство и цвеќе на отворено и во пластеници.

Share
Прочитај повеќе

Висина на субвенциите за овошните и лозовите насади за 2022 година

Програмата за Директни плаќања за 2022 година се усвои на седница на Влада. Ви пренесуваме дел од Уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на директните плаќања за 2022 година што се однесува за овошните и лозовите насади.

Share
Прочитај повеќе

Николовски и Бачовски во посета на млади земјоделци во Валандово кои развиле производство на органски сок од калинка со грантова поддршка до 20.000 евра од Програмата за рурален развој

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој Никица Бачовски, беа во посета на млади земјоделци- браќата Душко и Ристе Гошевски од Валандово.

Share
Прочитај повеќе

Земјоделците поднеле околу 200 барања за претрпена штета од невремето со град во општина Лозово

Земјоделците од населените места во Општина Лозово поднеле околу 200 барања за штети од трите невремиња на крајот на мај – од силен ветер, од град со големина од орев и од дожд.

Share
Прочитај повеќе

Висина на субвенции за тутун за 2022 година

Програмата за Директни плаќања за 2022 година се усвои на седница на Влада. Ви пренесуваме дел од Уредбата за поблиските критериуми за директни плаќања, корисниците на средствата, максималните износи и начинот на директните плаќања за тутун за 2022 година.

Share
Прочитај повеќе

Претпладне сончево, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Сончево време со мала до умерена облачност и со умерен, повремено засилен ветер од северен правец се очекува до претпладневните часови.

Share
Прочитај повеќе