Под 100 евра ќе биде приклучокот на домаќинствата на дистрибутивната мрежа на природен гас

Под 100 евра се очекува да чини приклучувањето на домаќинствата на дистрибутивната мрежа на природен гас. 

Share
Прочитај повеќе

Поставена агрометеоролошка станица во Крушево

Агрометеоролошка станица е поставена во околината на компанијата „Еко Шар” во Крушево.

Share
Прочитај повеќе

Започна аплицирањето за земјоделски субвенции за 2021 година

Сите заинтересирани кои сакаат да се приклучат кон најголемото земјоделско здружение и сите веќе активни членови на „Современо Земјоделство“ можат да пријават бесплатно со нашиот стручен тим.

Share
Прочитај повеќе

Бензините поскапуваат за еден денар, цената на дизелот останува иста

Бензините од синоќа поскапи за еден денар по литар, а цената на дизел горивата останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Share
Прочитај повеќе

СТУДЕН БРАН СЕ ДВИЖИ КОН МАКЕДОНИЈА: ЌЕ ДОНЕСЕ ДОЖД, СНЕГ И ЗАСИЛЕН ВЕТЕР

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе започне да дува умерен, во западните предели повремено засилен ветер претежно од југозападен и од западен правец.

Share
Прочитај повеќе

Висината на субвенциите за 2021 година за одржување на постоечки лозови насади

Согласно Уредбата за директни плаќања за 2021 година на корисници, за одржување на постоечки лозови насади , објавена во Сл. Весник на РСМ бр.12/2021, детално ви ги претставуваме поблиските критериуми за директни плаќања, кој може да биде корисник на средствaта, максималните износи и начинот на директните плаќања за оваа година.

Share
Прочитај повеќе

Висина на субвенциите за 2021 година за градинарски култури

Согласно Уредбата за директни плаќања за 2021 година на корисници по обработлива земјоделска површина за градинарско производство, објавена во Сл. Весник на РСМ бр.12/2021, детално ви ги претставуваме поблиските критериуми за директни плаќања, кој може да биде корисник на средствaта, максималните износи и начинот на директните плаќања за оваа година.

Share
Прочитај повеќе