ЈАВЕН ОГЛАС бр.01/21 за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини над 3 хектари по пат на електронско јавно наддавање

Се дава во закуп земјоделско земјиште во сопственост на државата со вкупна површина од 1.041ха 16ар 74м2 во следните региони во Република Северна Македонија:

Share
Прочитај повеќе

Утре е Велики Четврток – подгответе се за боење на првите три јајца

Денеска е Велика среда, средината на страдалната недела – деновите кои го најавуваат големиот празник. 

Share
Прочитај повеќе

Денес локална нестабилност

Денес во попладневните часови ќе има појава на локална нестабилност со повремени врнежи од дожд.

Share
Прочитај повеќе

Грант до 15.000 евра преку бескаматната линија „Ковид 4″ вредна 10 милиони евра

Грант средства до 15 илјади евра ќе добијат фирмите од областа на туризмот, угостителството, инвент-индустријата, приватните здравствени установи, трговците поединци и занаетчиите доколку вработат нови работници и ги зголемат приходите годинава.

Share
Прочитај повеќе

АХВ со засилени контроли пред велигденските празници

Во пресрет на велигденските празници и зголемената побарувачка на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) спроведуваат засилени контроли во производството и прометот.

Share
Прочитај повеќе

Намаленото производство на пролетна зелка во Струмичко ги натера трговците да ги откажуваат нарачките

Иако е крај на бербата во Струмичко, откупната цена на пролетната зелка е 30 денари за килограм, а секојдевно расте побарувачката за неа.

Share
Прочитај повеќе