Светските цени на храната се зголемуваат десет месеци по ред

Десетти месец по ред цените на храната на глобалните пазари продолжуваат да се зголемуваат и најголем раст има кај млечните производи, месото и растителните масла, соопшти денеска Организацијата за храна и земјоделство на ОН (ФАО).

Share
Прочитај повеќе

ДИЖС: Нова кривична пријава за палење трски и насипување шут на струшкото крајбрежје

Државниот инспекторат за животна средина и Одделението за внатрешни работи (ОВР) – Струга во заедничка координација, во март оваа година, обезбедиле докази против лице што ангажирало градежна механизација за насипување и рамнење на дел од крајбрежјето со шут и земја.

Share
Прочитај повеќе

Ниските утрински температури предизвикаа штети кај овошките во Тиквешко

Ниските утрински температури предизвикаа штети кај овошките во Тиквешко, за МИА потврдија од подрачните единици на Агенцијата за поттикнување на развојот во земјоделството, во Кавадарци и Неготино.

Share
Прочитај повеќе

СЛЕДУВА СТАБИЛНО, СУВО И СОНЧЕВО ВРЕМЕ – НАУТРО СТУДЕНО, ДОДЕКА ПРЕКУ ДЕН СЕ ПОТОПЛО

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени.

Share
Прочитај повеќе

Бесими: Компаниите имаат можност до 15 април да аплицираат за поддршка на платите за февруари и март

Веќе почна да се гласа за законите од четвртиот и од петтиот сет на економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните од пандемијата со коронавирусот, а со амандманско решение на компаниите им се дава можност до 15 април да аплицираат за мерката за поддршка на платите на вработените за февруари и за март, најави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими.

Share
Прочитај повеќе

За 122 денари во март зголемени основните трошоци на едно семејство

За 122 денари се зголемиле основните трошоци на едно четиричлено семејство во март во однос на јануари, а за 70 денари во однос на февруари, покажуваат најновите податоци на синдикалната кошничка што ја изработува Сојузот на синдикати на Македонија.

Share
Прочитај повеќе