Филипче: Нема да има полициски час за Велигден и за Бајрам

Епидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на новозаболени од ковид се намалува, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Share
Прочитај повеќе

Поевтинуваат Еуросупер БС-95 и мазутот, останатите нафтени деривати со непроменета цена

Цените на нафтените деривати остануваат непроменети, освен за Еуросупер БС-95 кој се намалува за половина денар. Пониска цена од полноќ ќе има и мазутот.

Share
Прочитај повеќе

Во Скопје утре ќе се прска против ларви од комарци

На подрачјето на градот Скопје, во текот на утрешниот ден ќе се врши авионска и терестрична дезинсекција против ларви од комарци, информира Град Скопје.

Share
Прочитај повеќе

Овошките успешно ги пребродија критичните денови во април

Овошките успешно го пребродија критичниот период од месец април, бидејќи немаше измрзнување во деновите од 20 со 24 април, кога во полн ек е цветањето на јаболката, крушите, црешите и останатите овошки.

Share
Прочитај повеќе

Велики Петок и вториот ден на Велигден се неработни денови

Велики Петок пред Велигден (30 април), е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Share
Прочитај повеќе

Од денес почнува етапната исплата на пензиите

Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно, со цел да се овозможи поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот.

Share
Прочитај повеќе

Времето во наредните 3 дена

Под влијание на топла воздушна маса и јужно воздушно струење следува период на потопло време, а значително затоплување ќе има од средината на седмицата.

Share
Прочитај повеќе

Националниот парк ќе добие шуми вредни над 50 милиони евра и осумдесетина шумски работници

Со прогласувањето на Шар Планина за национален парк покрај погодностите, се очекува и долгорочно решавање на иднината на лицата чија основна дејност е поврзана со „користење на шумите” во западниот регион.

Share
Прочитај повеќе