Пожар во Кумановско – Зафатена нискостеблеста и дабова шума во Арбанашко

Пожар во општина Старо Нагоричане зафатил нискостеблеста и дабова шума, соопшти денеска СВР Куманово.

Share
Прочитај повеќе

Календар на даночна регулатива – нова алатка на МФ за зголемена транспарентност и предвидливост

Министерството за финансии на својата веб-страна го објави Календарот на даночна регулатива – нова алатка за транспарентност и поголема предвидливост на бизнис климата во земјава, информираат од Министерството за финансии.

Share
Прочитај повеќе

Бензините поевтинуваат за половина денар, дизелот со иста цена

Малопродажните цени на бензините се намалува за 0,50 денар/литар, а дизелот останува со иста цена, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Share
Прочитај повеќе

СЛЕДУВА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕНСКАТА СОСТОЈБА КАЈ НАС – ЛОКАЛНИ ВРНЕЖИ И ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена облачност. Кон крајот на денов облачноста постепено ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени.

Share
Прочитај повеќе

ФИТР ќе ја презентира анализата на апликантите од јавниот повик за грантови

Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) денеска ќе ја презентира анализата на апликантите од јавниот повик „Кофинансирани грантови за технолошки развој за забрзан економски раст”.

Share
Прочитај повеќе

Висина на субвенциите за 2021 година за одржување на постоечки овошни насади со ореви, бадеми , лешници и питом костен

Согласно Уредбата за директни плаќања за 2021 година на корисници, за одржување на постоечки овошни насади со ореви, бадеми, лешници и питом костен објавена во Сл. Весник на РСМ бр.12/2021, детално ви ги претставуваме поблиските критериуми за директни плаќања, кој може да биде корисник на средствaта, максималните износи и начинот на директните плаќања за оваа година.

Share
Прочитај повеќе

Поставени 11 агрометеоролошки станици во Пелагонискиот регион, за осовременување на земјоделското стопанство

Единаесет агрометеоролошки станици се поставени на отворени земјоделски обработливи површини во Пелагонискиот плански регион со цел подобрување и осовременување на земјоделското стопанство, рече министерот за локална самоуправа, Горан Милевски кој денеска беше во посетата на Ресен.

Share
Прочитај повеќе

Четири пожари во Кавадаречко, пожарникарите апелираат да се внимава кога се гори органски отпад кај нивите

Четири пожари избувнале денеска во Кавадаречко, во атарот на селата Сопот и Раец, како и во росоманските Рибарци и Паликура.

Share
Прочитај повеќе

Во Дебарско реализирани 30 отсто од пролетната сеидба

Земјоделците од подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, досега реализирале 30 отсто од планираните пролетните сеидбени работи.

Share
Прочитај повеќе