СЗО бара затворање на пазарите за живи животни

Здравствената агенција на Обединетите нации денеска ги повика државите да ја запрат продажбата на живи животни заробени од дивината на пазарите со храна како итна мерка, со оценка дека дивите животни се водечки извор на појава на заразни болести како коронавирусот.

Share
Прочитај повеќе

Состојбата на понудата, побарувачката и залихите на глобалниот пазар на житарки

Според извештајот за понудата и побарувачката на пазарот на житарки на Организацијата на ООН за храна и земјоделство (ФАО), трета година по ред се очекува зголемено глобално производство.

Share
Прочитај повеќе

Благо намалување на водостоите на реките, нивото на езерата непроменето

Водостоите на речиси сите реки во земјава се пониски од просекот за април и кај најголем дел од нив има благо намалување во споредба со вчера, покажуваат последните мерења направени од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Share
Прочитај повеќе

Минирање на патот Пресека – с Врбјане, сообраќајот по влажни коловози

Во вторник на 13.04.2021 од 12 до 15 часот во времетраење од 20 минути ќе се врши минирање на автопатот А2 на патниот правец планински премин Пресека – с Врбјане.

Share
Прочитај повеќе

СЛЕДУВА ПРОМЕНЛИВО ВРЕМЕ СО ЛОКАЛНИ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД – ИМА УСЛОВИ И ЗА ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ ПРОСЛЕДЕНА СО ГРМЕЖИ

Денес и утре времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд. Ќе има услови и за ретка појава на грмежи а ќе дува и умерен ветер од западен правец кој повремено на некои места ќе засилува.

Share
Прочитај повеќе

Висината на субвенциите за 2021 за одгледани и заклани грла говеда во регистриран кланичен капацитет

Согласно Уредбата за директни плаќања за 2021 година на корисници, за одгледани и заклани грла говеда во регистриран кланичен капацитет објавена во Сл. Весник на РСМ бр.12/2021, детално ви ги претставуваме поблиските критериуми за директни плаќања во сточарското производство, кој може да биде корисник на средствaта, максималните износи и начинот на директните плаќања за оваа година.

Share
Прочитај повеќе

Битиќи: Ако се утврдат неправилности при пораст на цените на одредени производи, ќе бидат преземени мерки

Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, најави дека наскоро ќе се излезе со податоци од контролите.

Share
Прочитај повеќе

Хрватска и 12 членки на ЕУ се договорија за туристички „зелен пасош“

Хрватска и дванаесет членки на Европската Унија постигнаа договор за критериумите за издавање т.н. „зелен пасош“, што ќе го олесни протокот на туристи во време на пандемија, соопштено е денеска во Виена.

Share
Прочитај повеќе

Заев: Важно е да расте платата, но при тоа да не ги губиме работните места

За нас важно е следењето на трендовите со невработеноста, како и зголемување на инвестициите, на приходите, на просечната и минималната плата.

Share
Прочитај повеќе