Викендов на Осломејското Езеро крапски риболовен натпревар „Боила куп 2021“

Од денеска до недела на Осломејско Езеро ќе биде организиран првиот крапски риболовен натпревар „Боила куп 2021“, на кој ќе учествуваат 16 екипи составени од по тројца спортски риболовци.

Share
Прочитај повеќе

Водостојот на Охридското Езеро 24 сантиметри под просекот за април

Слабите врнежи изминатиот период придонесоа нивото на Охридското Езеро да биде под просекот за месец април.

Share
Прочитај повеќе

Извозот во јануари и февруари со раст од 21,1 отсто

Извозот на стоки во првите два месеца од годинава бележи раст од 21,1 отсто во однос на тој период лани, објави Државниот завод за статистика.

Share
Прочитај повеќе

НАЈАВА ЗА НЕВООБИЧАЕНО НИСКИ УТРИНСКИ ТЕМПЕРАТУРИ И ЗА ПОЈАВА НА МРАЗ

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со услови за сосема слаб локален снег. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 13 степени.

Share
Прочитај повеќе

Раст од 2,1 отсто на трошоците на живот и 2,6 отсто на цените на мало на годишно ниво

Трошоците на животот во март во однос на февруари годинава се зголемени за 0,5 отсто, а цените на мало за 0,6 отсто, додека во однос на март лани бележат зголемување од 2,1 отсто, односно од 2,6 отсто, објави денеска Државниот завод за статистика.

Share
Прочитај повеќе

Запленети и уништени уште 7.199 килограми небезбеден сусам

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство продолжуваат со спроведување на вонредни контроли во магацините на сите увозници на сусам, по добиените нотификации од Системот за брзо предупредување за храна и храна за животни на Европската Унија – (Rapid Alert System for Food and Feed), дека ваков небезбеден производ по потекло од Индија е увезен и во земјава.

Share
Прочитај повеќе

ТK Прилеп, вчера ги исплати тутунопроизводителите од кои беше откупен вишокот на тутун.

Тутунски комбинат Прилеп, вчера ги исплати тутунопроизводителите од кои беше откупен вишокот на тутун, соопштија од МЗШВ.

Share
Прочитај повеќе