Одобрен проект за уредување на уште еден дел од коритото на Крива Река

Со средства во висина од 3,6 милиони денари обезбедени од Министерството за животна средина и просторно планирање ќе се уреди уште еден дел од коритото на Крива Река во централното подрачје на Крива Паланка.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска облачно со повремен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд претежно во западните и крајните источни делови. На места краткотрајно ќе бидат поројни и проследени со грмежи.

Share
Прочитај повеќе

Кривични пријави за три лица и правниот субјект што исфрлија шут и земја во Охридското Езеро

Три лица и правен субјект заработија кривични пријави поради сомневање дека се сторители на казнено дело „узурпација на недвижности“ во заштитената зона на брегот на Охридското Езеро.

Share
Прочитај повеќе

(Фото) ДИЖС изврши надзор во шест фарми во Беровскиот крај – Кај одредени фарми констатирани се неправилности

Државниот инспектор на 14 април изврши надзор во шест фарми во Беровскиот крај.
– Жито Малеш Свињарска фарма АД с. Смојмирово, Берово- БОКИ ТЕР ДООЕЛ с. Умлена, Пехчево- Бранко Миловски, Берово (одгледување свињи и фарма за крави)- Блажо Кускински, Берово (фарма за овци)- Звонко Цокински м.в. Царев Дол, Берово (одгледување на свињи)- Васко Кракутовски с. Смојмирово, Берово (свињарска фарма).

Share
Прочитај повеќе

Во Струмичко се бара килограм повеќе пролетна зелка

По неколкудневната откупна цена од 20 денари за килограм, од вчера пролетната зелка се откупува за 27-28 денари, но трговците велат дека се потешко можат да ги испорачат договорените количини на странските партнери, бидејќи производството на оваа градинарска култура привршува.

Share
Прочитај повеќе

Домашната индустрија бара да се спречи зголемувањето на цените на месото и месните преработки

Се очекува свежото месо и месните преработки по велигденските празници да поскапат како резултат на светските движења на пазарите со храна и месо од каде месната индустрија ги набавува суровините.

Share
Прочитај повеќе

Гутереш: На работ сме на климатски амбис

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш предупреди дека Земјата е преплавена од рекордни количества на тропски бури, топење на ледени плочи и глечери, топли бранови и шумски пожари.

Share
Прочитај повеќе