АХВ со засилени контроли пред велигденските празници

Во пресрет на велигденските празници и зголемената побарувачка на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи, инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) спроведуваат засилени контроли во производството и прометот.

Share
Прочитај повеќе

Намаленото производство на пролетна зелка во Струмичко ги натера трговците да ги откажуваат нарачките

Иако е крај на бербата во Струмичко, откупната цена на пролетната зелка е 30 денари за килограм, а секојдевно расте побарувачката за неа.

Share
Прочитај повеќе

ЈАВЕН ПОВИК за доставување на барањa за користење на средства за реализација на Програмата за капитални субвенции за развој на плански региони во областа на земјоделството и руралниот развој за 2021 година

Согласно програмата за капитални субвенции за развој на плански региони во областа на земјоделството и руралниот развој („Службен весник на Република Северна Македонија” бр. 90 /21), Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објавува

Share
Прочитај повеќе

Заев со земјоделци од Гази Баба и Арачиново: Обештетување на необештетените од невремето во 2016 и 2018

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, придружуван од заменик-претседателот на Владата за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа, се сретна со Аднан Ајрула и уште неколкумина други претставници на Организациониот одбор на протести на земјоделците од општините Гази Баба и Арачиново.

Share
Прочитај повеќе

Опожарена трска на охридското крајбрежје во Струга

Опожарена е трска на брегот на Охридското Езеро во пожар што вчера попладнето околу 17 часот се случил на потегот од плажата Версус, кон селото Калишта.

Share
Прочитај повеќе

Времето денеска во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди

Ќе има услови за локален дожд и зголемена облачност претежно во северните делови. 

Share
Прочитај повеќе

Денот на трудот – 1 Мај неработен за сите граѓани

Денот на трудот – 1 Мај 2021 година (сабота) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Share
Прочитај повеќе

„Гересхајмер“ денес ја отвора фабриката во ТИРЗ Скопје 2

Делегација на германската фабрика „Гересхајмер“, предводена од потпретседателот Оливер Бургел, на средба со премиерот Зоран Заев ги презентирала плановите за инвестиции на компанијата во земјава, при што најавила и втор инвестициски циклус за производство на стаклени шприцеви за медицински цели, информираше вчера владината прес-служба.

Share
Прочитај повеќе

Филипче: Нема да има полициски час за Велигден и за Бајрам

Епидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на новозаболени од ковид се намалува, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Share
Прочитај повеќе

Поевтинуваат Еуросупер БС-95 и мазутот, останатите нафтени деривати со непроменета цена

Цените на нафтените деривати остануваат непроменети, освен за Еуросупер БС-95 кој се намалува за половина денар. Пониска цена од полноќ ќе има и мазутот.

Share
Прочитај повеќе